Leírás
Kalózok, szökés, romantika, versenyfutás az idővel és a spanyol őrökkel? A Cartagena című társasjáték mindezekkel az élményekkel kecsegtet...
"A világítóolajjal átitatott gyolcs csak hosszas próbálkozás után gyullad meg. A nyirkos levegőben hangosan sercegve, imbolygó fényt árasztva bűzös füstöt ereszt, miközben a fáklyát tartó első tiszt vigyorogva felénk szól a válla fölött: - Uraim! Itt az idő! Indulhatunk! McKenzie kapitány görnyedten, hunyorogva elindul az alig három láb magas folyosón. Mi pedig megpróbálunk szorosan a nyomában lépkedni. Olykor aggódva pillantok hátra. A kazamata mögöttünk nehéz dögszagot lehel a hátunkra, azonban egyenlőre semmi jele annak, hogy a spanyolok utánunk eredtek volna. Kis szerencsével csak néhány fertályóra múlva veszik észre, hogy nem vagyunk a tömlöcben. Addigra mi már régen rumot iszunk a Fekete Hajnal fedélzetén. Kis szerencsével megcsináljuk?"
Kalózok, szökés, romantika, versenyfutás az idővel és a spanyol őrökkel? A Cartagena című társasjáték mindezekkel az élményekkel kecsegtet. Jó, mondjuk a romantika az kevésbé jellemző a gammára, de ha lányokkal játszod, akkor akármi is kisülhet! Tehát adott egy föld alatti folyosó, amely Cartagena börtön-erődjét köti össze a tengerparttal. A folyosót már régen nem használják, el lett feledve, a spanyol őrök mit sem sejtenek arról, hogy néhány mindenre elszánt kalóz éppen ezen keresztül próbál meg elszökni a tömlöcből.
A dohos katakombát hat darab - mind a két oldalán nyomott - térkép modulból állítják össze a játékosok. Mivel meglehetősen nagy variációs lehetőség rejlik a modulok összeillesztésében, így nem fenyeget az a veszély, hogy mindig ugyanolyan táblán kell játszani. Minden térkép modulon hat darab jel található, modulonként más-más sorrendben. A Hosaka verzióban látható hat jel: a pisztoly, a horgony, a rumos üveg, a zászló, a kincs és a kulcs (az eredeti játékban a jelek: a kulcs, üveg, pisztoly, kalap, halálfej, tőr). Az egész folyosón tehát 36 db jel van. A játékosok kezdéskor kapnak hat kártyát. A kártyákon a már említett jelek vannak. 102 db kártya tartozik a játékhoz, minden jelből 17 db lap. No ennyit a matematikáról!
A feladat roppant egyszerűnek tűnik, a kalózainkat (ugyancsak hat darabot) minél hamarabb ki kell vezetnünk a labirintusból, a várakozó csónak fedélzetére. Ehhez kártyákat játszunk ki, majd a lapon látható első, még szabadon levő - bábuk által nem elfoglalt - jelre mozgatjuk a kalózunkat. A kártyák tehát fogynak, de legalább gyorsan. Hogyan tehetünk szert újabbakra? Akármilyen megdöbbentő, de csak akkor, ha visszafelé megyünk egy tengerészünkkel. Ha a visszaúton olyan mezővel találkozunk először, ahol már áll egy kalóz, akkor egy lapot húzhatunk, ha olyan jel kerül utunkba, ahol már ketten várakoznak, akkor két lapot húzhatunk. A "visszafelé haladásnál azokat a mezőket, ahol nem áll senki, illetve ahol hárman állnak, ki kell hagyni! Szóval a kártyákat játszunk ki, húzunk újakat, a kalózaink jönnek-mennek a folyosón, de azért törekedni kell arra, hogy előbb-utóbb mindenki beszálljon a csónakba. Amelyik játékos először tudja a lélekvesztőbe terelni a tengerészeit, az elvágja a rögzítő kötelet, aztán irány a szabadság.
Ennyi volna nagy vonalakban a Cartagena? Szerény véleményem szerint nagyon jó kis játék, ráadásul két verzióban lehet játszani. A Jamaicai-stílus abból áll, hogy a húzópakli és a kézben tartott lapok is rejtve maradnak a játékosok előtt. (A kézben tartott lapokat a tulajdonosuk természetesen láthatja!) A Tortugai-stílus tág teret enged a stratégiának, ugyanis a húzópakli 12 lapja színnel felfelé van letéve egymás mellé, így láthatjuk, hogy milyen lapokat fogunk húzni, ráadásul mindenki nyílt lapokkal játszik!
Hosaka
|
|