Leírás
A bozótban mamut csörtet, a szél álmosan fúj végig a gabonamezô felett, az erdôban csattognak a fejszék és a patakban aranyat keresnek az állatprémbe öltöztetett emberek. Az ôskor kezdetleges világába kalauzol bennünket a Stone Age. A játékban törzseket irányítanak a játékosok és a cél, hogy a kis csapat minél fejlettebb legyen.
A játékosok kezdetben 5 fôs törzseket irányítanak. A játékban különbözô helyszínek vannak -mindegyik más-más cselekedetre jogosít-, ahova a játékosok a bábuikat letehetik:
- vadászmezô
- erdô, agyagbánya, kôfejtô, patak
- kunyhó
- szerszámkészítô
- szántóföld
- épületek
- civilizáiós kártyák
Alapvetô dolog a törzs életében, hogy ennivaló mindig legyen, anélkül semmi nem megy. A játékosnak minden egyes bábuja után egy élelmet kell beadni a kör végén. Élelmet két módon lehet szerezni: vadászmezôkön húst keresni, vagy a szántóföldet megmûvelni. A vadászatról késôbb esik szó. Ha a játékos a szántóföldre helyezi az egyik bábuját, akkor a kör végén egy állandó élelem bevétellel többe lesz, tehát ha ötször a szántóföldre teszi egyik bábuját, akkor a törzs táplálása meg van oldva és nem kell többé a vadászatra pazarolni a bábukat, amikor azok mehetnének mondjuk aranyat mosni a patakba.
A játékban négy nyersanyag található : fa, tégla, kô és arany. Minden épületet az elôbb felsorolt nyersanyagokból kell felépíteni. Vannak olyan épületek, amelyek esetén elôre meg van határozva, hogy milyen nyersanyagok kellenek hozzá (pl: 1 fa, 1 kô és 1 arany). De akadnak olyan házak is amelyek esetében csak annyi kikötés van, hogy összesen hány nyersanyag elem kell hozzá és az hány fajta legyen (pl ha az épülethez 4 nyersanyag kell 3 típusból, akkor a játékos választhat ,hogy esetleg 1 arany , 2 fa és 1 kôbôl húzza fel a fészert, vagy netán 2 arany 1 kô és 1 téglából ). A felépítétett épületekért járó pontok a felhasznált nyersanyagoktól függnek, ugyanis mindegyiknek van egy pontszáma: a fa 3, a tégla 4, a kô 5 és az arany 6 pontot ér, tehát egy 1 kô, 2 arany és 1 téglából összerakott épületért 21 pontot kap a játékos.
Tágabb értelemben a nyersanyagok közé sorolható az élelem is, ez azonban nem használható fel az épületek felhúzásánál. Az élelem ára 2 és a vadászmezôn vadászattal lehet szerezni finom mamuthúst, vagy szarvaslapockát.
Most ugye az a kérdés, hogy lehet nyersanyagokhoz jutni? A játéktáblán van egy erdôs terület, egy agyagbánya, egy kôfejtô és egy patak tele arannyal. Ha a játékos nyersanyagot szeretne akkor a bábuiból annyit helyez el a különbôzô területeken amennyit gondol, majd annyi kockával dob, ahány bábut odatett. A dobott értéket aztán le kell osztani a fent már leírt nyersanyag értékekkel és máris megvan, hogy a dobott összegért mennyi nyersanyagot kap a játékos. Ha például a játékos 3 bábuját az erdôre tette és a három kockával összesen 11-et dobott akkor 3 fát kap, ha 3 bábuja a patakon áll akkor 11 pontért csak egy aranyat fog kapni. Pofonegyszerû az elv: több bábuval nagyobb esély a több nyersanyagra, illetve a drágább nyersanyagot nehezebb megszerezni viszont több pont jár érte.
Ez nagyon úgy hangzik, hogy itt nagy szerepet kap a szerencse. Hát igen, azonban van itt még valami, amivel befolyásolni lehet a dobott összeget. A játékban fontos szerep jut a szerszámoknak is. A játékos a parti során szerszámokhoz juthat, amelyek mind egy-egy értéket képviselnek. Tehát van 1-es szerszám, 2-es, 3-as és 4-es és ezeket a játékos a dobásoknál felhasználhatja, azaz amikor szeretné hozzáadhatja a dobott értékhez. Ha a korábbi példát nézzük, mikor 11-et dobott a játékos a patakban akkor alapban csak egy aranyat kapna. Azonban ha felhasználja egyik 1-es szerszámát ,akkor máris 12 az összeg, vagyis 2 aranyat kap. Egy játékos összesen 16 szerszámot szerezhet és ezt minden körben felhasználhatja. És ezzel a kis segítséggel már nem is annyira a szerencse dolga, ki mit dob.;)
Amennyiben a játékos úgy gondolja, hogy a törzsben kevés az ember, akkor szerehet magának egy új tagot, méghozzá úgy hogy a lépése során két bábuját a kunyhóhoz helyezi és a kör végén egy bábut kap cserébe.
Amennyiben épületet szeretne építeni a törzs, akkor a játéktábla alján felcsapott épületekre kell egy emberüket küldeni és ha van annyi és olyan nyersanyag a törzs birtokában, ami az adott épülethez kell, akkor az épületet birtokba vehetik és a játékos megkapja érte a pontot.
Felmerülhet a kérdés, hogy vajon megéri-e egy újabb embert szerezni a törzsbe, csak azért hogy eggyel több bábut tehessünk le a táblára, ráadásul eggyel több élelem is kell minden kör végén? Megéri-e az állandó élelmiszerbevételt a játékos bábuinak száma fölé vinni? Megéri-e hajtani a 16. szerszámra?
Nos a civilizációs kártyák nagy valószínûséggel értelmet adnak ezeknek a kérdéseknek. A civilizációs kártyákkal ugyanis értékes pontokat lehet szerezni a játék végén. Ha egy játékos egy civilizációs lapra teszi a bábuját, akkor a lépése során megveheti az adott lapot (nyersanyagokkal kell fizetni értük). Minden civilizációs kártya alsó részében található, hogy a játék végén milyen pluszpontot jelent. Például van olyan kártya, ami ha a játékos birtokában van akkor a játékos szerszámainak számát szorozza 3-al és ezt a játékos pontként kapja meg. Na ugye, most már látható miért is érdemes akár a 16. szerszámot is megszerezni;). De ehhez hasonlóan van olyan lap is, amelynél a játékos bábuinak a száma szorzódik 3-al, vagy az épületek száma szorzódik, vagy az állandó élelmiszerbevétel. 16 szerszám esetén a hármas szorzós lap ugye 48 pontot jelent, amivel félig körbe lehet lépni a táblát körülvevô pontozómezôt:)
Ezenkívûl vannak olyan kártyák, amin 1-es illetve 2-es szorzók találhatóak, és vannak a zöld hátterû kártyák amikbôl a különbözôeket kell gyûjteni és a játék végén a különbözô zöld kártyák száma önmagával szorzódva újabb pluszpontot jelent. Ha például a játékosnál van 4 különbözô zöld kártya akkor az 16 pontot jelent.
És a civilizációs kártyák hatalma még itt nem fejezôdik be ugyanis a lap felsô részében is vannak 'jutalmak'. Ezeket azonnal megkapja az a játékos, aki megvette a lapot. Például 2 élélem, 3 pont, 2 fa, stb.
A játéknak akkor van vége, amikor vagy elfogynak a civilizációs kártyák, vagy a tábla alján lévô épület kupacok egyikébôl elfogy az épület lapka.
A Stone Age egy remekül sikerült társasjáték. A grafika minôségi, a játékelemek szintén. A civilizációs kártyákat alapul véve akár már a játék elején ki lehet választani egy stratégiát. Eldönthetem hogy a szerszámokra hajtok és ezért minden olyan civilizáiós kártyát megpróbálok begyûjteni amin a szerszámok szorzódnak. Na persze ehhez az is kell, hogy a szerszámokat szerezzek a játékban, mert ugye hiába van nálam a 3-szoros szerszámszorzó lap, ha csak egy szerszámom van a játék végén;).
És nem árt odafigyelni a játékostársakra is, nehogy már megszerezze a háromszoros épület civilizációs lapot, ha már olyan sok épülete van;) És a játék ezt meg is engedi, ugyanis mindenféle következmény nélkül leteheti a játékos egy bábuját mondjuk egy civilizációs lapra anélkül hogy a lépésében megvenné.
hakansukur
|
|